Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Memarlar İttifaqı (AMİ) Beynəlxalq Memarlar İttifaqının (UIA) dəstəyi ilə açıq, iki ildən bir verilən Bakı Beynəlxalq Memarlıq Mükafatının beşincisinə start verdi.
Dünyanın dörd bir yanından ixtisaslı memarlara açıq olan və 2013-cü ildən etibarən UIA tərəfindən təsdiqlənən bu iki ildən bir verilən mükafatın məqsədi memarlıq çeşidliliyini tanımaq və dünya səviyyəsində şəhərsalma və memarlıq layihələri üzrə yeni ideyaları və araşdırmaları, yeni fəaliyyətləri və nümunəvi yeni tətbiqləri təşviq etməkdir.
38 ölkədən iştirakçılar Mükafatın 2019-cu il buraxılışına qatılmış və beynəlxalq münsiflər heyəti 18 ölkədən qalibləri müəyyən etmişdir: Cənubi Afrika, Misir, Çin, Gürcüstan, Yaponiya, Azərbaycan, Keniya, İran, Slovakiya, Portuqaliya, Malayziya, İspaniya, Argentina, BƏƏ, Yunanistan, Honq Konq, Danimarka, Banqladeş.

/  News   /  The 5th Edition Of Baku International Architecture Prize Launched
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Union of Architects of Azerbaijan (UAA) have launched the fifth edition of the Baku International Architecture Award, an open, biennial award with the support of the International Union of Architects (UIA).
This biennial award, open to qualified architects everywhere and endorsed by the UIA since 2013, seeks to recognize architectural diversity and to encourage new ideas and research, new realisations and exemplary new implementations of urban planning and architectural projects globally.
Participants from 38 countries entered the 2019 edition of the Award and the international jury recognised winners from 18 countries: South Africa, Egypt, China, Georgia, Japan, Azerbaijan, Kenya, Iran, Slovakia, Portugal, Malaysia, Spain, Argentina, UAE, Greece, Hong Kong, Denmark, Bangladesh.
In the context of the COVID-19 pandemic, the fifth anniversary edition of the Award will be held online.